Dziwny posmak lodu

Dziwny posmak lodu.

Niejednokrotnie właściciele kostkarek lub lodówek z kostkarkami lub osoby przygotowujące lód w kostkach z foremek, próbując delektować się przygotowanym na lodzie napojem zauważyli, że jego posmak jest nieco „dziwny”.

Dlaczego? Użyli wysokogatunkowych ingredientów, świeżych, z odpowiednią datą przydatności do spożycia. Skąd zatem ten niejakościowy smak? Często za taki stan rzeczy odpowiada właśnie użyty do schłodzenia lód w kostkach, który przygotowany w nieodpowiedni sposób zawiera w sobie pleść i bakterie lub leżakując w zamrażarce nabiera jej charakterystycznego, niezbyt przyjemnego zapachu. Wpływa tym samym na zapach i smak napojów, z którymi jest serwowany.

Lodówki z kostkarką to intersująca opcja dla każdego, kto na zawołanie chce mieć dostęp do kostek o regularnym kształcie. Po jakimś czasie zdarza się jednak, że lód ma dziwny posmak. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta. To zanieczyszczone filtry wody i cała instalacja. W złożonej sieci rurek, często plastikowych zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń – bakterie, pleśń, kamień. Również zawartość samej lodówki ma znaczenie i wpływ na jakość kostek, bo zapachy przenikają w ramach jednego urządzenia.

Istnieje zatem szereg zasad, którymi należy się kierować – utrzymywanie lodówki i zamrażarki w idealnym stanie sanitarnym, staranne pakowanie zawartości, wymiany filtrów, układu rurek kostkarki. Tak jak dwa pierwsze przytoczone przykłady są normą, tak czyszczenia kostkarek mało kto się podejmuje. Po jakimś czasie kostkarka przestaje być używana, a użytkownik lodu zaopatruje się w foremki – z nimi jest mniej pracy. Lecz i tutaj pojawia się problem z utrzymaniem pełnej higieny. Woda z kranu, niejakościowo umyte ręce – to przepis na kostki lodu z bakteriami i dodatkowo z posmakiem i zapachem wszystkiego, co mamy w zamrażarce. Mniam…

Polecamy zatem najbardziej wygodną formę pozyskania kostek lodu, które będą idealnie przejrzyste i pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Lód to żywność! Ten ze znakiem Certyfikowanego Lodu Spożywczego to bezpieczny produkt od godnych zaufania producentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość i bezpieczeństwo sanitarne produktu. Możemy mieć pewność, że chłodzone nim napoje nie rozwodnią się i nie zmienią smaku ani zapachu naszych ulubionych napojów.

Czy bakterie są w stanie przetrwać w lodzie?

Jako żywność lód musi być wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Panuje przekonanie, że poprzez zamrażanie wszelkie drobnoustroje zostają zabite. Wprawdzie wiele rodzajów bakterii rzeczywiście zginie, ale część z nich zostanie „uśpiona” i po rozmrożeniu ponownie się odtworzy i zacznie rozmnażać.

Czytaj więcej »
kontrola nad bezpieczeństwem żywności

Kontrola nad bezpieczeństwem żywności w Polsce

O tym, że kontrola nad bezpieczeństwem żywności pozostawia w Polsce wiele do życzenia – powszechnie wiadomo, w szczególności z raportów NIK, która regularnie bierze pod lupę kolejne elementy systemu.
Izba wylicza, że zagrożeń w łańcuchu żywnościowym należy upatrywać głównie w:
– zanieczyszczeniach żywności (złej jakości żywności),

Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Producentów
i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego, Numer KRS: 0000784552,
REGON: 383424111, NIP: 7010927104
00-630 WARSZAWA, ul. POLNA 24 lok. 7

logo lód spożywczy certyfikowany
pl_PLPolish