Czy dodawanie lodu do napoju może być szkodliwe dla zdrowia?

Czy dodawanie lodu do napoju może być szkodliwe dla zdrowia?

W wielu publikacjach pojawia się stwierdzenie, że dodawanie do napojów lodu, który czyni je bardzo zimnymi może, zwłaszcza w upalne dni, spowodować podrażnienie gardła i strun głosowych. Nie sposób z tym dyskutować – pod tym kątem wygrywają ciepłe napoje, które nie przyczynią się do tego rodzaju dolegliwości i mają zdecydowanie lepszy wpływ chociażby na układ trawienny. Wszyscy mamy tego świadomość, jednak lód w kostkach i tak jest i będzie przez nas używany.

I tu pojawia się kwestia wyboru tego bezpiecznego, który nie zafunduje nam innych dolegliwości – tych ze strony układu pokarmowego.

Źródeł, z których pochodzi lód w kostkach używany przez konsumentów jest kilka:

-kostkarki w barach i restauracjach

-kostkarki w hotelach, lód spożywany na wakacjach z różnych źródeł

-własne dom – lód z lodówek z kostkarkami lub z foremek

-sklepy – tu do wyboru mamy lód wielu producentów

Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Lód w kostkach serwowany w barach i restauracjach uznano za największe zagrożenie. Bakterie, pleśń, grzyby w kostkarkach, brudne ręce obsługi, brak cyklicznego czyszczenia sprzętów, woda używana do produkcji lodu…Po przeprowadzeniu badań okazuje się, że poziom zanieczyszczeń w serwowanych napojach jest wielokrotnie wyższy niż „norma”.

Wakacje, hotele. Coraz częściej wybieramy wakacje w krajach egzotycznych, gdzie panuje zupełnie inna flora bakteryjna, a woda często nie nadaje się do picia, bo pochodzi z naturalnych zbiorników wodnych. Tam również spożycie lodu to spore zagrożenie.

Lód przygotowany we własnym domu – w foremkach lub lodówce z kostkarką również niesie ze sobą potencjalne zagrożenie. Wracamy do kwestii czystości naszych własnych rąk, używanych form lub czystości instalacji naszej lodówkowej kostkarki, a także samej wody czy zawartości zamrażarki.

Doskonale wiemy, że lód w kostkach dostępny jest w sprzedaży w marketach, sklepach detalicznych czy na stacjach benzynowych. Mamy do dyspozycji kostki od wielu producentów.  I ty należy się zastanowić, który lód wybrać, bo jego producenci bardzo równie podchodzą do produkcji. W Polsce nie ma żadnych regulacji dotyczących lodu w kostkach, choć tak jak mięso czy ryby, to również jest żywność. Nie ma zatem konieczności inwestowania w sprzęt, ludzi i certyfikaty i chętnie jest to wykorzystywane. W większości przypadków lód nie spełnia wymogów sanitarnych, nie mówiąc już o jego jakości czy samym wyglądzie. Mamy jednak na rodzimym rynku producentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość i bezpieczeństwo sanitarne produktu, posiadają certyfikaty, a ich lód jest godny zaufania i w pełni identyfikowalny.

Pamiętajmy, że Lód to żywność!

Zatem, jeśli już używamy lodu, warto rozglądać się za tym bezpiecznym, najlepiej ze znakiem Certyfikowanego Lodu Spożywczego.

Lód jak woda w toalecie

W ostatnich latach pojawiło się wiele informacji na temat lodu produkowanego przez kostkarki w barach i restauracjach oraz tych zrobionych w domach. Wyniki badanych próbek mrożą krew w żyłach. Okazuje się bowiem, że zbadane próbki mają więcej bakterii niż woda w toalecie, która została pobrana do porównań.

Czytaj więcej »

Brudna prawda o lodzie w kostkach

Zadajmy sobie pytanie – jak czysty jest lód pływający w naszej szklance?
Bez względu na miejsce, w którym lód jest produkowany, czy to pub, restauracja, fabryka lodu czy nasz własny dom, jeśli nie jest się ostrożnym, w naszym napoju znajdzie się mnóstwo niebezpiecznych bakterii. Można myśleć, że lodowate warunki zamrażarek sprawią, że mikroorganizmy nie przetrwają, ale prawda jest zupełnie inna

Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Producentów
i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego, Numer KRS: 0000784552,
REGON: 383424111, NIP: 7010927104
00-630 WARSZAWA, ul. POLNA 24 lok. 7

logo lód spożywczy certyfikowany