Czy dodawanie lodu do napoju może być szkodliwe dla zdrowia?

Czy dodawanie lodu do napoju może być szkodliwe dla zdrowia?

W wielu publikacjach pojawia się stwierdzenie, że dodawanie do napojów lodu, który czyni je bardzo zimnymi może, zwłaszcza w upalne dni, spowodować podrażnienie gardła i strun głosowych. Nie sposób z tym dyskutować – pod tym kątem wygrywają ciepłe napoje, które nie przyczynią się do tego rodzaju dolegliwości i mają zdecydowanie lepszy wpływ chociażby na układ trawienny. Wszyscy mamy tego świadomość, jednak lód w kostkach i tak jest i będzie przez nas używany.

I tu pojawia się kwestia wyboru tego bezpiecznego, który nie zafunduje nam innych dolegliwości – tych ze strony układu pokarmowego.

Źródeł, z których pochodzi lód w kostkach używany przez konsumentów jest kilka:

-kostkarki w barach i restauracjach

-kostkarki w hotelach, lód spożywany na wakacjach z różnych źródeł

-własne dom – lód z lodówek z kostkarkami lub z foremek

-sklepy – tu do wyboru mamy lód wielu producentów

Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Lód w kostkach serwowany w barach i restauracjach uznano za największe zagrożenie. Bakterie, pleśń, grzyby w kostkarkach, brudne ręce obsługi, brak cyklicznego czyszczenia sprzętów, woda używana do produkcji lodu…Po przeprowadzeniu badań okazuje się, że poziom zanieczyszczeń w serwowanych napojach jest wielokrotnie wyższy niż „norma”.

Wakacje, hotele. Coraz częściej wybieramy wakacje w krajach egzotycznych, gdzie panuje zupełnie inna flora bakteryjna, a woda często nie nadaje się do picia, bo pochodzi z naturalnych zbiorników wodnych. Tam również spożycie lodu to spore zagrożenie.

Lód przygotowany we własnym domu – w foremkach lub lodówce z kostkarką również niesie ze sobą potencjalne zagrożenie. Wracamy do kwestii czystości naszych własnych rąk, używanych form lub czystości instalacji naszej lodówkowej kostkarki, a także samej wody czy zawartości zamrażarki.

Doskonale wiemy, że lód w kostkach dostępny jest w sprzedaży w marketach, sklepach detalicznych czy na stacjach benzynowych. Mamy do dyspozycji kostki od wielu producentów.  I ty należy się zastanowić, który lód wybrać, bo jego producenci bardzo równie podchodzą do produkcji. W Polsce nie ma żadnych regulacji dotyczących lodu w kostkach, choć tak jak mięso czy ryby, to również jest żywność. Nie ma zatem konieczności inwestowania w sprzęt, ludzi i certyfikaty i chętnie jest to wykorzystywane. W większości przypadków lód nie spełnia wymogów sanitarnych, nie mówiąc już o jego jakości czy samym wyglądzie. Mamy jednak na rodzimym rynku producentów, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość i bezpieczeństwo sanitarne produktu, posiadają certyfikaty, a ich lód jest godny zaufania i w pełni identyfikowalny.

Pamiętajmy, że Lód to żywność!

Zatem, jeśli już używamy lodu, warto rozglądać się za tym bezpiecznym, najlepiej ze znakiem Certyfikowanego Lodu Spożywczego.

Czy bakterie są w stanie przetrwać w lodzie?

Jako żywność lód musi być wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Panuje przekonanie, że poprzez zamrażanie wszelkie drobnoustroje zostają zabite. Wprawdzie wiele rodzajów bakterii rzeczywiście zginie, ale część z nich zostanie „uśpiona” i po rozmrożeniu ponownie się odtworzy i zacznie rozmnażać.

Czytaj więcej »

Listeria monocytogenes

Listeria monocytogenes to rodzaj bakterii o szerokim spektrum działania, namnażającej się w temperaturze od –0.4° do 50° C, odpornej na krótkotrwałą pasteryzację i mrożenie, jak również podprogowe dawki konserwantów i środków myjących, rozwijającej się w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych…

Czytaj więcej »
Certyfikowany lód w kostkach robi różnicę

Certyfikowany lód w kostkach robi różnicę

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy lodem wyprodukowanym przemysłowo, a w warunkach domowych – wyjaśnia Piotr Lewiński, technolog żywności.
Lód w kostkach w sprzedaży detalicznej
Choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie myślał o tym, że w upalne dni nieodzownym produktem podczas delektowania się napojami chłodzącymi będzie lód w kostkach, który będziemy mogli nabyć w każdym sklepie spożywczym bądź na stacjach benzynowych.

Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Producentów
i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego, Numer KRS: 0000784552,
REGON: 383424111, NIP: 7010927104
00-630 WARSZAWA, ul. POLNA 24 lok. 7

logo lód spożywczy certyfikowany