Pamiętajmy, że organizm człowieka składa się z wielu różnych układów powiązanych ze sobą. Niepoprawne działanie jednego może mieć wpływ na inne, dlatego niezmiernie istotne jest, by przez odpowiedni tryb życia starać się chronić przez zetknięciem z potencjalnie niebezpiecznymi mikroorganizmami, w tym z bakteriami. Podobnie jak każda żywność, również lód w kostkach może je zawierać. Dowiedli tego eksperci wielu renomowanych placówek z różnych stron świata, którzy na przestrzeni lat zajmowali się badaniem lodu i zawartych w nim bakterii oraz ich wpływu na organizm człowieka. W trakcie tych badań w próbkach pochodzących z barów, restauracji, różnych punktów gastronomicznych, od producentów lodu w kostkach oraz lodu „domowej produkcji” wykryto szereg bakterii, które po spożyciu mogą nam zaszkodzić. Nie ma tu konkretnego podziału na źródła, z których lód pochodzi. Prawdopodobieństwo pojawienia się bakterii w domu czy w urządzeniach gastronomicznych czy u producentów jest duże i żadnego źródła nie można wykluczyć. W każdym bowiem przypadku, bez względu na miejsce, zanieczyszczenie lodu będzie spowodowane czynnikiem ludzkim i nieodpowiednim podejściem przy przygotowywaniu/ produkcji lodu.
Zdecydowanie najczęściej występująca w zanieczyszczonym lodzie bakteria to Escherichia Coli. Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, to bakteria naturalnie występująca w jelicie grubym człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Spełnia tam ważne funkcje i jest pożyteczna. E. coli uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu, a także w produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K.
Dopóki E.Coli pozostaje w układzie pokarmowym, nie zagraża naszemu zdrowiu. Jeśli jednak bakteriom uda się przedostać w inne miejsca, mogą wywołać różne dolegliwości i choroby. Najczęściej są przyczyną zatruć pokarmowych. Objawy zakażenia Escherichia coli w takim przypadku to m.in.: wymioty, biegunka, bóle brzucha, bóle głowy, osłabienie, niewielka gorączka, krwawe stolce. Pałeczki okrężnicy mogą się też dostać do układu moczowego, gdzie wywołują zakażenie dróg moczowych, stany zapalne pęcherza oraz nerek. Na dolegliwości układu moczowego spowodowane przez Escherichię coli często cierpią kobiety w ciąży.
Ponieważ na rynku polskim istnieje około 100 producentów lodu i tylko kilku dba o standardy jego produkcji można sobie wyobrazić jaka jest skala problemu. Dokładając do tego potencjalne źródło zakażenia w postaci „domowego lodu” oraz lodu dostępnego w gastronomii w szerokim pojęciu, jesteśmy już poza skalą…Fakt, że naszych dolegliwości nie skojarzymy z lodem nie oznacza, że ich źródło właśnie w nim się nie znajdowało. Pragniemy raz jeszcze podkreślić, iż LÓD W KOSTKACH TO ŻYWNOŚĆ i wybierając go konsument powinien mieć pewność, że jest to produkt bezpieczny. Z tego względu odsyłamy Państwa do innych zakładek strony, z których dowiecie się jak należy dbać o produkcję lodu w kostkach i jakie powinno się spełnić minimalne wymagania, by mieć pewność, iż produkowany lód nie zagraża zdrowiu.