Czy możesz zachorować od skażonego lodu?

Istnieje niewiele opracowań informujących o odpowiednich standardach produkcji lodu w kostkach. Jednymi z nich są opublikowane przez producenta maszyn do lodu Ice-O-Matic. Wykazały, że prawie 40% operatorów przyznaje, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak często wytwornica lodu, a zwłaszcza filtry wody, wymagają czyszczenia. To pokazało, że obszar ten jest często zaniedbanym miejscem. Mało tego, mimo, iż profesjonalnie zajmują się produkcją lodu w kostach, nie byli również świadomi, że bakterie są w stanie przetrwać w lodzie. 

Czy to możliwe? Niestety tak! Bakterie, które mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia ludzi, są w stanie przetrwać w kostkach lodu. Po spożyciu zanieczyszczonego lodu mogą wystąpić niepożądane przypadki cholery, Salmonelli, E. coli i Norowirusa oraz wiele innych chorób.

Możliwa obecność bakterii powoduje, że regularne czyszczenie wytwornic lodu jest niezbędne. Ma na celu nie tylko walkę z bakteriami, ale także eliminowanie gromadzenia się szkodliwego szlamu lub pleśni, które naturalnie pojawiają się, gdy powietrze jest wciągane do urządzenia podczas pracy.

 

Nawiązując do jednej z wytycznych zachęcamy do wyboru lodu w kostkach od godnego zaufania producenta, który trzyma się harmonogramów i wytycznych, jest aktywny, nie reaktywny dbając o odpowiednie standardy produkcji w sposób ciągły.

Tekst źródłowy:
hygienefoodsafety.org/can-you-get-sick-from-contaminated-ice/

Czy bakterie są w stanie przetrwać w lodzie?

Jako żywność lód musi być wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Panuje przekonanie, że poprzez zamrażanie wszelkie drobnoustroje zostają zabite. Wprawdzie wiele rodzajów bakterii rzeczywiście zginie, ale część z nich zostanie „uśpiona” i po rozmrożeniu ponownie się odtworzy i zacznie rozmnażać.

Czytaj więcej »

Lód jak woda w toalecie

W ostatnich latach pojawiło się wiele informacji na temat lodu produkowanego przez kostkarki w barach i restauracjach oraz tych zrobionych w domach. Wyniki badanych próbek mrożą krew w żyłach. Okazuje się bowiem, że zbadane próbki mają więcej bakterii niż woda w toalecie, która została pobrana do porównań.

Czytaj więcej »

Bakterie w pożywieniu i zagrożenia z nimi związane

Pamiętajmy, że organizm człowieka składa się z wielu różnych układów powiązanych ze sobą. Niepoprawne działanie jednego może mieć wpływ na inne, dlatego niezmiernie istotne jest, by przez odpowiedni tryb życia starać się chronić przez zetknięciem z potencjalnie niebezpiecznymi mikroorganizmami, w tym z bakteriami.

Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Producentów
i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego, Numer KRS: 0000784552,
REGON: 383424111, NIP: 7010927104
00-630 WARSZAWA, ul. POLNA 24 lok. 7

logo lód spożywczy certyfikowany