Brudna prawda o lodzie w kostkach

Zadajmy sobie pytanie – jak czysty jest lód pływający w naszej szklance?
Bez względu na miejsce, w którym lód jest produkowany, czy to pub, restauracja, fabryka lodu czy nasz własny dom, jeśli nie jest się ostrożnym, w naszym napoju znajdzie się mnóstwo niebezpiecznych bakterii. Można myśleć, że lodowate warunki zamrażarek sprawią, że mikroorganizmy nie przetrwają, ale prawda jest zupełnie inna i jest to poparte wieloletnimi badaniami, które prowadzą naukowcy na całym świecie mrożąc bakterie i badając ich przeżywalność. Badacze podkreślają, iż żadne potencjalnie niebezpieczne bakterie znajdujące się w żywności – Listeria, E.Coli, Salmonella czy Norowirusy nie giną w 100 procentach bez względu na czas, w którym pozostają zamrożone. W 2013 roku Norowirus znajdujący się w zanieczyszczonych kostkach lodu na polu golfowym w Phoenix spowodował chorobę 80 osób w wyniku czego jedna z nich nie przeżyła. Faktem jest, że jej śmierć nie była spowodowana bezpośrednio bakterią, ale zadławieniem, jednak ofiara nie miałaby tych dolegliwości, gdyby nie spożyła zanieczyszczonego lodu… Bakterie takie jak wspomniana powyżej lub Listeria, ze względu na swoją wytrzymałość odporne są na ujemne temperatury. Spożycie ich powoduje gorączkę, dreszcze, bóle i zawroty głowy, wymioty i biegunkę. Kobiety w ciąży, osoby starsze lub te z obniżoną odpornością mogą zachorować znacznie poważniej. Podobnie zadziałają inne bakterie, np. z grupy Coli, które potencjalnie mogą wywołać również bardzo poważne infekcje, jeśli dostaną się np. do układu moczowego lub spowodować np. zapalenie opon mózgowych w skrajnych przypadkach.

Tekst zródłowy:

 https://www.realtor.com/advice/home-improvement/dirty-truth-about-ice-cubes/

http://www.nbcnews.com/id/13775964/ns/dateline_nbc/t/dirty-ice-can-make-you-sick/#.XGfdmS16NE4

http://www.safeice.org/in-the-news.html 

Czy bakterie są w stanie przetrwać w lodzie?

Jako żywność lód musi być wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Panuje przekonanie, że poprzez zamrażanie wszelkie drobnoustroje zostają zabite. Wprawdzie wiele rodzajów bakterii rzeczywiście zginie, ale część z nich zostanie „uśpiona” i po rozmrożeniu ponownie się odtworzy i zacznie rozmnażać.

Czytaj więcej »

Lód jak woda w toalecie

W ostatnich latach pojawiło się wiele informacji na temat lodu produkowanego przez kostkarki w barach i restauracjach oraz tych zrobionych w domach. Wyniki badanych próbek mrożą krew w żyłach. Okazuje się bowiem, że zbadane próbki mają więcej bakterii niż woda w toalecie, która została pobrana do porównań.

Czytaj więcej »

Bakterie w pożywieniu i zagrożenia z nimi związane

Pamiętajmy, że organizm człowieka składa się z wielu różnych układów powiązanych ze sobą. Niepoprawne działanie jednego może mieć wpływ na inne, dlatego niezmiernie istotne jest, by przez odpowiedni tryb życia starać się chronić przez zetknięciem z potencjalnie niebezpiecznymi mikroorganizmami, w tym z bakteriami.

Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Producentów
i Operatorów Certyfikowanego Lodu Spożywczego, Numer KRS: 0000784552,
REGON: 383424111, NIP: 7010927104
00-630 WARSZAWA, ul. POLNA 24 lok. 7

logo lód spożywczy certyfikowany